SAPPORO MISO RAMEN
The groceries we need to prepare 4 adult servings of our recipe cost $68. If we had used the highest priced ingredients we saw for sale on the date of our shopping trip in Guelph; this cost would be 16% higher. If we had used the lowest priced ingredients, the cost would be 0.2% lower. Among all the ingredients we bought, chicken contributed the most to our cost at $16.74, but several of the other ingredients also added significantly to our total grocery costs because we had to buy whole packages, but ended up only using small amounts – such as only one leek and very few bamboo shoots.